Keďže sa tieto stránky budú venovať rôznym tipom a trikom na úpravu fotografií, začneme opisom niektorých programov, ktoré nám k tomu poslúžia.
Asi najznámejším a zároveň najdrahším riešením je samozrejme Photoshop, ja Vám však chcem priblížiť programy, ktoré sú zadarmo, resp. v demo verziách.

Programy pre základné a pokročilé úpravy

 

Google Picasa

Program ponúka jednoduché automatické nástroje na úpravu a vytvorenie efektov.
Medzi funkciami na úpravu fotiek v Google Picasa nájdete orezávanie, horizontálne vyrovnávanie, automatické vyváženie kontrastu a farieb alebo prejasnenie snímok. V podrobnejšom ladení fotiek je k dispozícii vyváženie bielej, nastavenie teploty farieb, tieňov aj nasvietenia. Pripravených je tiež niekoľko efektov s podrobným nastavením.

Stiahnuť Google Picasa

Artweaver

Artweaver je nemecký program ktorý Vám umožní jednoducho maľovať obrázky alebo vytvoriť maľbu s pripravenej fotografie. Program disponuje veľkým množstvom nástrojov pre maľbu. Taktiež podporuje prácu s vrstvami a dokáže pracovať aj s formátom PSD.

Stiahnuť Artweaver

Gimp

Gimp je asi najlepší freeware grafický editor ktorý je momentálne na trhu. Program disponuje trochu iným typom ovládania aký je vo Windows bežný ale po chvíľke práce s ním sa dá na to zvyknúť.

Gimp dokáže takmer všetko čo sa s obrázkami dá robiť ( editovať, vytvárať, retušovať… ) Obsahuje množstvo filtrov, zvláda prácu s vrstvami atď. Tým ktorým štandardné funkcie GIMP-u nestačia majú možnosť z internetu stiahnuť množstvo pluginov.

Stiahnuť Gimp

Gimpshop

Po prvom spustení programu Gimp môžete byť zmätený iným ovládaním a klávesovými skratkami na aké ste boli zvyknutý z štandardných grafických editorov, tento problém dokáže vyriešiť program Gimpshop.

Program je postavený na jadre klasického Gimp-u ale užívateľom ponúka prostredie ktoré je bližšie štandardným grafickým editorom ako Adobe Photoshop.

Stiahnuť Gimpshop

Programy pre špeciálne úpravy

 

Microsoft Image Composite Editor

Microsoft Image Composite Editor je program ktorý pomôže každému vytvoriť panoramatickú fotografiu stačí len správne nafotiť viac fotografií, fotografie vložiť do programu a ostatné software urobí za Vás.

Stiahnuť Microsoft Image Composite Editor

Hugin

Hugin je open-source program pre vytváranie panoramatických fotografií. Stačí vytvoriť sériu fotografií a Hugin ich následne spojí. Oproti konkurencií dokáže vytvoriť plynulé prechody medzi spájanými fotografiami.

Stiahnuť Hugin

Fusion

Fusion je jednoduchý nástroj ktorý Vám po pridaní 3 fotografií s rôznymi expozíciami vytvorí fotografiu s vysokým dynamickým rozsahom tzv. HDR fotografiu.

Stiahnuť Fusion

Samozrejme, že tento zoznam nie je kompletný a programov na úpravu existuje nespočetné množstvo. Je už len na Vás, aké na program kladiete nároky, aké úpravy chcete robiť a ktoré funkcie vyžadujete. Samozrejme, že sa budem tiež snažiť doplniť sem nejaké ďalšie programy, ak natrafím na niečo zaujímavé, alebo ak mi pošlete Vaše tipy a skúsenosti.

Ak zaujalo, zdieľajte na:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »