Kompo – čo ?

Ak si si položil/a rovnakú, alebo podobnú otázku, tak si tu správne. Ak Ti slovo kompozícia niečo hovorí, alebo ak vieš čo to je, tak kľudne čítaj ďalej, možno sa dozvieš, čo si doteraz nevedel/a.

Takže čo to tá kompozícia je a čo má spoločné s fotením? Kompozícia je od slovesa komponovať a neviem ako Vás, ale mňa pri slove komponovať, vždy napadne nejaký hudobný skladateľ, ktorý komponuje nejakú skladbu.

Skúste si to predstaviť:

Nejaký pán sedí za stolom a má k dispozícii niečo, čím bude zapisovať. Je jedno, či je to nejaká stará drevená ceruzka, alebo je to  prepisovačka, či najmodernejší počítač. To vôbec neovplyvní ako skladbu nakomponuje. Takže toto si Ty a to čím fotíš. Nezáleží na tom, či máš najdrahší fotoaparát, alebo mobil, aby si dobre nakomponoval/a fotku, ktorú fotíš.

Ďalšia vec, ktorá kompozíciu neovplyvní, je či pán píše skladbu na nejaký obyčajný kus papiera, alebo do pozlátenej notovej knihy. Rovnako kompozíciu fotky neovplyvní či fotíš na film, alebo či máš na fotoaparáte aj milión megapixelov.

Takže pán už má nejaké pero a nejaký papier a môže začať písať: A čo bude vlastne písať? No predsa zvuk. Široký pojem však? A tak isto my máme k dispozícii široké množstvo toho, čo môžeme fotiť. A teraz to prichádza 🙂 Rovnako ako pán zapisuje zvuk pomocou nôt, tak my zachytávame obraz stlačením spúšte. A rovnako ako pán má k dispozícii rozličné tóny na zapisovanie, či už sú vysoké, alebo nízke, krátke, alebo dlhé, spojené, či samostatné, tak my môžeme využiť svetlo, alebo tmu, krátky, alebo dlhý čas fotenia, fotiť jednu, alebo viac vecí a pod.

Ak však pán zapíše tóny bez zmyslu a chaoticky, málokedy vznikne dobrá skladba. Aby bola skladba dobrá, musí zapísať tóny tak, aby na nás ako celok nejako pôsobili, buď nás rozveselia, alebo zosmutnejú, alebo pri nich môžme relaxovať, zamyslieť sa a pod. Rovnako by dobrá fotografia ako celok mala niečo podobné vyvolávať u ľudí, ktorí na ňu pozerajú (teraz nemyslím tých, ktorí si Vaše fotky prelistujú len ako doplnok k inej zábave … aj hudbu si môžeme iba zapnúť a nevnímať ju) . Aby sme toto dosiahli, potrebujeme teda záber nakomponovať, aby mal nejaký zmysel.

Ako na to, si povieme v týchto článkoch o kompozícii. Spomenieme si nejaké základné pravidlá, dáme si nejaké tipy, ako dosiahnuť lepší výsledok a ukážeme si najbežnejšie chyby.

Ak zaujalo, zdieľajte na:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »