Základné účely kompozície

V minulej časti sme si priblížili, čo kompozícia je (keď to nevieš, pozri prvú časť) a dnes si povieme aké sú jej základné účely.

 1. Trojrozmernosť

  Hneď na začiatku musíme pochopiť, že fotografia zachytáva trojrozmerný priestor okolo nás a prenáša ho do dvojrozmerného priestoru. Asi najčastejšou chybou začínajúcich fotografov je práve to, že ich fotografia stráca tretí rozmer a ich fotografie sú “ploché”.

  Aby sme pochopili o čom hovorím, uvedieme si jednoduchý príklad. Ako malé deti sme každý z nás kreslili. A ak si spomeniete, tak asi väčšina z nás kreslila domčeky. Tie naše prvé vyzerali asi takto:

  Neskôr to už vyzeralo skôr takto:


  To znamená, že ako deti sme tiež neskôr prišli na to, že vieme na dvojrozmerný papier nakresliť niektoré veci tak, aby bolo vidieť, že sú trojrozmerné. Rovnako ako sme to pochopili ako deti, je treba, aby sme to pochopili aj ako začínajúci fotografi, ak nechceme zostať bez pokroku.

 2. Hlavný motív

  Druhou najčastejšou chybou začínajúcich fotografov je, že na ich fotke všetko splýva a nenájdeme na nej nič, čo by nás zaujalo. Ak chceme mať dobrú fotografiu, potrebujeme mať na nej hlavný motív, ktorý každému padne do oka.
  Ak totiž na fotke nenájdeme žiadny motív, bude pre nás nudná a nezáživná. Áno, ten kto fotku fotil možno bude mať pocit, že je to zaujímavá fotka, ale je to len tým, že jemu sa pri pohľade naňu vynoria nejaké spomienky, nejaké pocity, ktoré na tom mieste zažil. Samotná fotografia však tento pocit nijako nezachytáva, ak je bez hlavného motívu. Samozrejme, že na fotke môže byť aj vedľajší motív, ale hlavný musí byť ten, ktorý si všimneme ako prvý. O tom ale neskôr.

 3. Prehľadnosť

  Prehľadnosť je vlastnosť fotky, ktorá súvisí s už spomínaným hlavným motívom. Ako sme spomínali, na fotke môže byť aj vedľajší motív, avšak ak je tých vedľajších motívov veľa, alebo je fotka preplnená, tak to odpúta našu pozornosť od hlavného motívu a to je skoro ako keby žiadny hlavný motív nebol.

 

Tak to by na dnes bolo všetko. Najbližšie si rozoberieme jednotlivé účely a povieme si ako dosiahnuť dobrý výsledok a ukážeme si aj najčastejšie chyby a dôvod týchto chýb.

Ak zaujalo, zdieľajte na:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »