Ako fotograf ľudí sa často stretávam s fenoménom a neviem, či len dnešnej doby, ktorým je nespokojnosť so sebou samým. Trochu som si tento fenomén začal viac všímať, aj keď nevšimnite si, ak ho okolo Vás na každom kroku niekto rozoberá.

Tento postreh budem písať akoby ženám a to z dvoch hlavných dôvodov.
Po prvé sa mi nechce zbytočne sa zaťažovať vypisovaním všetkých slovies v mužskom aj ženskom rode.
Po druhé, podľa mojej skúsenosti sa toto týka asi viac žien ako mužov, resp. ženy to určite častejšie rozoberajú.
Tým však nechcem povedať, že sa to mužov netýka vôbec.

Pár slov o jedinečnosti

Jedinečnosť je odvodená od slova jedinec. Mne z toho vychádza, že každý jeden ľudský jedinec, čiže každý jeden človek je jedinečný, každý je originál.
Dokonca aj jednovaječné dvojčatá sú každé úplne iné, každé je niečim špecifické.

Zvláštnosťou však je, že namiesto toho, aby sme boli na svoju jedinečnosť hrdí, veľa ľudí si ju neváži, pre veľa ľudí je ich jedinečnosť príťažou a pre niektorých dokonca trápením.
Svojou jedinečnosťou pohŕdajú a namiesto toho sa snažia byť niekoho kópiou.

Je zaujímavé, keď vidím ako sa na jednej strane snaží každý človek o to, aby bol niečím odlišný od davu, na druhej strane sa v inej oblasti života snaží splynúť s davom.
Najlepšie je to vidieť napr. u mladých, ktorí sa snažia svojim výzorom vymykať spoločensky diktovanej “móde” (pod pojmom móda nemyslím len oblečenie, ale spoločnosťou vžité pravidlá) a na druhej strane sa snažia čo najviac priblížiť napr. výzoru postavy, diktovanej tou istou spoločnosťou, proti ktorej protestujú.

Najlepší príklad – výzor postavy

Najdiskutovanejšia téma dnešnej doby. Preberaná na každom kroku, v každom veku, na akokoľvek mieste. Porovnávanie, určovanie tej správnej veľkosti brucha, bokov, zadku, pŕs, objemu nôh, výšky, vzhľadu tváre a neviem čoho všetkého ešte.

Nestačí, že sa s touto témou stretnete minimálne 30 krát denne a to ani nemusíte vyjsť von z domu, ale rozoberáte si ju aj sami so sebou.
Zamysli sa, koľkokrát denne sa zaoberáš niečím, čo považuješ sama na sebe za nedokonalé.
Poznáš to: ja som taká a taká, mám toto veľké, tamto malé, tu mám veľa, tu mi chýba, som chudá, alebo tučná, dlhá, alebo krátka atď. atď.

S čím sa to vlastne porovnávaš? Kto a podľa čoho vlastne určuje tú ideálnosť?

Podľa môjho sedliackeho (narážam samozrejme na svoje priezvisko) rozumu, by sa malo za ideál považovať to, čoho je najviac.
Prečo to však je úplne naopak a za ideál sa považuje niečo, čoho je najmenej? Celkom by ma zaujímalo koľko žien na svete má prirodzené rozmery 90-60-90.

Pozrime si to teda v praxi. Za príklad som si vybral svetovú modelku Gisele Bündchen. Osobne ju vôbec nepoznám a jediný dôvod, prečo som si ju vybral, je ten, že som ju našiel na internete ako prvú a je uvádzaná ako najlepšie platená modelka. Podľa toho sa dá teda predpokladať, že bude dostatočným príkladom, s ktorým sa ženy porovnávajú.

Takže pozrime si ideál ženských mier

Takže tu ju máme na titulke prestížneho módneho časopisu

 

No a nejaké foto v súkromí. Nejdem tu teraz porovnávať jednu a tú istú ženu po úpravách vizážistkou, po fotení a grafických retušiach na obálku časopisu, so ženou v súkromí.
Je samozrejmé, že na titulku časopisu Vás pripravuje tím ľudí a rovnako tím ľudí pracuje na fotení a úpravách fotografie a ani najbohatšia modelka určite nebude každé ráno platiť 20 ľudí, aby všade vyzerala ako na titulke.
Nebudem tu ani rozoberať, či sa mi viac páči na titulke, alebo v súkromí, aj keď mne tie fotky zo súkromia prídu lepšie už v tom, že zachytávajú niečo zo skutočnej Gisele Bündchen.

Tu sa však venujeme otázke ideálnych mier a tak ma zaujíma táto konkrétna vec.
Najprv môj osobný názor – pri pohľade na spodnú fotografiu v ľavo mi táto postava nepríde ako prirodzená a určite nie ako postavy väčšiny ľudí. Vám áno?

A tak som sa zaujímal ďalej a zistil som:
(citujem rôzne články nájdené na internete)

Miery: 89-59-90
Takže viacmenej nám do ideálu 90-60-90 zapadá

Pri zisťovaní som sa zaujímal, či je tento ideál prirodzený a dočítal som sa (citujem):

“Doteď jste si myslela, že je dokonalá? Chyba lávky! Tedy alespoň pokud mluvíme o přírodní dokonalosti. Gisele totiž nejen, že si nechala zvětšit prsa, ale upravila si i nos. Modelka stále statečně zapírá, ovšem změny jsou viditelné. Ať si ale každý udělá svůj obrázek.”

Pod týmto citátom sú snímky, podľa ktorých si máte urobiť svoj obraz.
Toto nie je pre mňa podstatné, lebo : Za prvé som ochotný akceptovať, že existujú ženy s mierami 90-60-90 aj bez plastických operácií. Za druhé osobne nie som ani za, ale ani proti plastickým operáciám a ak by som na to tu začal poukazovať, vyznelo by to skôr ako, že som proti tomu.

No a čítal som zas ďalej a znova citujem:

“Diéta 66-ročného neurológa je založená na vysokom príjme bielkovín a vylučovaní sacharidov zo stravy. Diéta je radikálna, ale veľmi efektívna. Vraj si ju zamilovala aj herečka Nicole Kidman, speváčka Jennifer Lopez a topmodelka Gisele Bündchen.”

Na základe týchto a podobných informácií môžem skonštatovať asi toto:

Ideálna postava 90-60-90 sa vyskytuje u veľmi malej časti populácie žien a ešte aj v tejto malej časti má väčšina nám predkladaných žien tieto miery neprirodzene, vďaka rôznym radikálnym diétam a plastickým operáciám.

A ty sa aj napriek tomu znova pozrieš na seba a prirovnávaš sa k niečomu, čo vôbec nie je prirodzené a zostaneš nešťastná, len preto, že si niekde ďaleko od ideálu, ktorý vlastne ani neexistuje a budeš ďalej nešťastná, že nie si kópiou tohoto ideálu.
Namiesto toho, aby si si uvedomila svoju jedinečnosť, budeš sa naďalej na seba dívať a všetko čo je na tebe jedinečné budeš túžiť potlačiť, zmeniť, alebo prerobiť, len aby si sa stala čo najvernejšou kópiou vymysleného ideálu.

Niečo ti prezradím. Pozri si tieto obrazy a fotografie

 

 

Sú to slávne obrazy a fotografie od svetových autorov. Ani jedna zo žien na nich nemá ideálnu postavu. Jedno však majú tieto obrazy spoločné aj napriek tomu, že boli vytvorené v úplne inom období.
Vieš čo to je?
Zachytávajú jedinečnosť každej zo zobrazených žien a to ich robí krásnymi a vzácnymi. Tá ich jedinečnosť je viditeľná bez ohľadu na to akú majú postavu, bez ohľadu na to, aké majú miery, bez ohľadu na to, či majú niečo väčšie, alebo menšie ako určuje ideál. A napriek tomu sú krásne a jedinečné.

A ešte jeden obraz

Ak si doteraz nepochopila, tak si dobre pozri Monu Lisu. To čo z nej urobilo najznámejšiu ženu na svete je jej jedinečný úsmev.

A prezradím ti tajomstvo.
O pár rokov si na Gisele Bündchen nikto ani nespomenie, ale jedinečnosť žien na týchto obrazoch bude známa, kým bude existovať ľudstvo.

A prezradím ti ešte niečo.
Ak sa za tebou otáčajú ľudia preto, že si dobre oblečená, máš dokonalý make up a máš super postavičku, tak dôvodom ich otáčania je túžba, alebo závisť.
Ak sa za tebou otáčajú ľudia preto, že si šťastná, je to preto, lebo ich zaujala tvoja krása, oslovila ich tvoja jedinečnosť a chceli by prežívať to čo ty.

Takže na záver nielen o výzore ale o každej nespokojnosti samého so sebou:

Aby to však nevyznelo, že najlepšie je o seba nedbať , alebo nič nerobiť, ak je niečo s čím som so sebou nespokojný, musím ešte týchto pár riadkov.

Ak si so sebou v niečom nespokojná ( a teraz to nie je len o výzore, ale vo všeobecnosti), povedz si najskôr pravý dôvod svojej nespokojnosti.
Ak zistíš, že jediný dôvod je tvoja snaha byť kópiou nejakého predkladaného ideálu, tak ani zmena na kópiu ťa neurobí spokojnejšou a šťastnou na dlho.
Ak zmeníš svoj výzor len aby si bola kópiou, vyštuduješ školu, aby si bola kópiou, kúpiš si auto, aby si bola kópiou, oblečieš sa, aby si bola kópiou … to všetko ťa poteší len na chvíľu.
Ak čokoľvek čo sa týka teba neurobíš z jediného dôvodu, z dôvodu urobiť seba šťastnou, neprinesie ti to skutočné dlhodobé šťastie.

Si jedinečná a ak budeš vnímať svoju jedinečnosť ako svoje plus a nie ako svoj nedostatok, len vtedy môžeš byť šťastná.
A keď budeš šťastná, o to viac bude tvoja jedinečnosť pre ostatných príťažlivejšia.
A šťastí ľudia sú krásni ľudia, takže ak túžiš byť krásna, urob všetko pre to, aby si bola šťastná.

No rozpísal som sa viac ako som myslel a tak snáď sa nájde pár ľudí, ktorí dočítajú až do konca 🙂

Na úplný záver ešte iný pohľad, ktorý som nedávno objavil na youtube

Popis k tomuto videu bol:
Veľa mladých dievčat sa porovnáva s očarujúcimi obrazmi modeliek, ktoré vidia v reklame, v časopisoch a na billboardoch.
Pri nedávnom fotografovaní módnej fotografie, sme diskutovali, aký dopad to má na niektoré dievčatá, a ako to môže ovplyvniť ich sebavedomie a vnímanie seba samej a ich sebaúcty.

Rozhodli sme sa vytvoriť toto krátke video, ktoré ukazuje, aké kroky naše modelky prechádzajú kvôli zmene z bežných dievčatat na úžasné módne modelky, pre tých, ktorí nie sú oboznámení s fotografickým priemyslom, aby pochopili, že to čo robíme, je vytvoriť dokonalú ilúziu.

Ak zaujalo, zdieľajte na:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »