Niekto kedysi povedal, že demokracia je pre múdrych ľudí a nie pre hlupákov. Neviem síce kto to bol, ale pravda je, že ak necháte o veciach rozhodovať hlupákov, tak výsledok je dopredu známy. Preto by sme sa mali naučiť byť múdrymi rozhodovateľmi a hlavne to naučiť mladú generáciu.

Dôvod prečo som sa po dlhšej dobe rozhodol napísať tento môj postreh, je diskusia, ktorú som našiel na FB stránke firmy Emed Slovakia. Aby však mali jasno aj čitatelia, ktorí o existencii firmy Emed Slovakia nič netušia a rovnako nepoznajú vzniknutú situáciu v detvianskom regióne, začnem veľmi krátkym vysvetlením situácie. Ak situáciu poznáte môžete nasledovný odstavec preskočiť a čítať ďalej.

Nebudem tu rozpisovať všetky podrobnosti, kto chce, nájde si konkrétne postupnosti a dátumy a všetko iné na stránke firmy Emed Slovakia http://www.emed-slovakia.com/
Takže iba skrátene: Firma Emed objavila v detvianskom regióne ložiská zlata a chcela by začať s ťažbou. V rámci toho zahájila všetky potrebné úkony a zároveň začala viesť dialóg s ľuďmi, žijúcimi v dotknutom regióne. Mimo toho, že sa snaží vysvetliť ľuďom ako by ťažba vyzerala, aký bude mať vplyv na životné prostredie a pod. snaží sa zároveň vysvetliť ľuďom aj vplyv ťažby na rozvoj regiónu a aké výhody by plynuli pre obyvateľov regiónu. Pretože na oplátku za súhlas s ťažbou mieni do regiónu investovať a nielen, že mieni, ale robí to už aj teraz, aj napriek tomu, že povolenie k ťažbe je zatiaľ v nedohľadne. Samozrejme so začatím dialógu sa spustila vlna protestov a ako to býva na Slovensku zvykom, hneď sa našli aj takí, ktorí si miesto dialógu rozhodli zvýšiť svoju popularitu jasným nie, bez ohľadu na to, aby sa vôbec unúvali do dialógu vstúpiť. Celé toto a kopec informácii typu JPP (jedna pani povedala) má dnes za následok, že keď nie si proti, tak nie si “in”. Toto je stručný opis situácie pre nazasvätených. Takže teraz môžme pokračovať v začatej téme.

Ak tu teraz niekto očakáva moje jasné stanovisko k ťažbe, tak ho sklamem. Po prvé – nemám zatiaľ jasné stanovisko a po druhé – nie o tom chce byť tento postreh. O čom teda bude? Presne o tom, čo je v názve a o spomínanej diskusii. Takže začnime diskusiou. Neviem, či sa diskusia zobrazuje aj neregistrovaným na FB, tak začnem asi prepisom diskusie sem (pre korektnosť nechám Tomášove meno bez priezviska a rovnako nebudem uvádzať mená tých, ktorým sa určité príspevky páčili:

Tomáš
EMED sa môže hanbiť že sa ,vtiera , ľuďom tím že podporuje kultúru a vzdelanie .
16 marca o 17:09
Tomáš
a zabudol som šport
16 marca o 17:17
EMED
ďakujeme za príspevok. Tí, ktorí nás požiadali o pomoc, sú asi iného názoru.
16 marca o 23:13
Tomáš
a čo tí,ktorým sa vnucujete?
16 marca o 23:15
EMED
Nevnucujeme, naplňujeme to, čo sme sľúbili – prispieť v regióne aj v iných oblastiach. Nikoho nenútime chodiť na podujatia, ktoré podporujeme. Je to slobodné rozhodnutie každého jednotlivca.
16 marca o 23:50
Tomáš
S tým úplne nesúhlasím, lebo nikto nerobí nič zadarmo a v Detve vás tu skoro nikto nechce. A tí, čo sa nechajú zvábiť peniazmi, si nevážia svoj rodný kraj .
17 marca o 12:07
EMED
Ľudia, ktorí organizujú vo svojom voľnom čase a bez nároku na odmenu kultúrne, športové či vzdelávacie podujatia pre obyvateľov Detvy, si nevážia svoj svoj rodný kraj? Títo ľudia, ktorí hľadajú na tieto podujatia sponzorov, si nevážia svoj rodný kraj? Títo ľudia, ktorí hľadajú spôsob na rozvoj aktivít v mesta si nevážia svoj rodný kraj? Tí ľudia, ktorí organizovaním tiež sponzorovaných Podpolianskych slávností udržiavajú tradície v regióne si nevážia svoj rodný kraj?
18 marca o 9:56
Tomáš
takých ľudí si vážim, ale vás nepovažujem za sponzora. Kto to robí len tak bez vedľajšieho úmyslu, chcete si získať lúdi ,aby súhlasili s ťažbou zlata.A pritom vám ide len o to, aby ste ťažili a na ľudí kašlete ,i keď dobre viete že obce sú proti tomu. Vy aj napriek tomu na tom poza naše chrbáty pracujete .
18 marca o 21:26
EMED
Nikdy sme poza niekoho chrbát nepracovali. Každý náš krok je zverejnený na mnohých webových portáloch a aj iných médiách. V prípade Vášho záujmu Vám poskytneme priame informácie, ktoré obce sú proti “tomu”, prípadne ďalšie relevantné informácie. Stačí položiť konkrétnu otázku. Na margo sponzorstva: sponzorstvo je poskytnutie finančnej či materiálnej pomoci za účelom propagácie sponzora. Donorstvo alebo aj darcovstvo je finančná či materiálna pomoc s utajením mena donora/darcu. To, či sme alebo nie sme sponzorom niektorého podujatia, nie je otázkou osobného názoru, ale výsledkom spolupráce všetkých v projekte zainteresovaných strán.
19 marca o 13:20

Takže toľko spomínaná diskusia. Ešte pre upresnenie – Tomáša poznám osobne a je to podľa mňa veľmi inteligentný mladý muž a určite nie je zámerom tohoto článku nejakým spôsobom riešiť Tomáša a jeho názor. Túto diskusiu používam iba ako príklad, ktorý sa deje kdekoľvek na Slovensku a chcem na ňom poukázať na naše nedodtatky. Naše mám na mysli rovnako moje ako aj Tvoje, lebo sa to týka všetkých nás.

Ale aby som neodbočoval vráťme sa k téme. Pri tejto diskusii ma napadol práve tento postreh: Pýtal sa ma niekedy niekto, či súhlasím s tým, aby postavili ZŤS-ky v našich lesoch? Pýtal sa ma niekedy niekto, či súhlasím s postavením Hlinikárne v Žiari, alebo jadrových elektrární v Mochovciach? Alebo sa ma niekto opýtal, či súhlasím s baňami v Handlovej, Novákoch, Krtíši? Pýtal sa niekto či môže postaviť Slovnaft, či VSŽ – ku? Nie, nepýtal. Nepýtal sa či mi vadí zničený les, pôda a podobne.

Áno, poviete si, že to bolo za komunistov, ale teraz už žijeme v demokracii. Lenže ja sa pýtam: Čo sa zmenilo? Pýtal sa Vás niekto, či súhlasíte s rôznymi shopingcentrami, vyklčovaním a zakameňovaním námestí, stavbami diaľnic a podobne. Ponúkla Vám nejaká novopostavená benzínka, prevádzka, výrobňa kompenzáciu za to čo Vám zobrala? Podporuje poľnohospodár nejakým konkrétnym spôsobom región ako kompenzáciu za používanie chemických hnojív? Alebo ste nebodaj dostali od lesov nejakú kompenzáciu za to, že vyrubujú lesy vo Vašom regióne?

Mohol by som tu vymenovávať rad radom a dostali by sme sa iba k jednému záveru. Ak ktokoľvek nejakým spôsobom niečo v regióne podporí, je to iba veľmi malé percento a aj v tomto prípade prídeme k záveru, že na Slovensku veľakrát “podporiť región” znamená podporiť samosprávu, aby si mohla rozdať vyššie prémie a preinvestovať cez sebe blízke firmy viac peňazí do svojich vreciek. Bohužiaľ, toto je obraz demokracie na Slovensku a česť všetkým svetlým výnimkám.

A tak sa teraz spýtam všetkých “Tomášov” a teda vlastne všetkých nás: Ak sa teda nedokážeme zdvihnúť a povedať svoje nie niekomu, kto sa nás nič nepýta a robí si čo sa mu zachce, prečo sme schopní okamžite povedať nie niekomu, kto sa nás pýta, chce ponúknuť riešenia, chce odpovedať na otázky a kompenzovať spôsobené škody? Prečo vieme povedať nie bez toho, aby sme chceli skutočne vedieť pravdu a zistili si všetky pre a proti? Prečo tak rýchlo dokážeme naletieť populistom, ktorí si svoju kariéru stavajú len na “byť proti všetkému a všetkým”.

Viem, mnohí budú namietať, že ich nie nie je preto, lebo je to “in”, lenže ja som sa rozprával s mnohými a väčšina sa ani nesnažila zistiť si podrobné informácie, ak nerátam tých, ktorí všetko videli, všade boli a všetko zažili, lebo to Fero v krčme všetko podrobne všetkým vysvetlil.

A čo som týmto postrehom vlastne chcel povedať? Nechcem od nikoho, aby teraz od tohto momentu súhlasil s ťažbou. Chcem len, aby sme sa naučili mať na vec vlastný názor na základe informácií, ktoré si zistíme tam, kde sú tie informácie najobjektívnejšie. A či už bude náš názor áno, alebo nie, nech je to náš názor a nie názor krčmy, či agentúry JPP. Lebo len ak naučíme naše deti, že “in” je mať vlastný názor na základe vlastných zistení a nie prebratý názor, len vtedy budeme môcť hovoriť o demokracii pre rozumných ľudí. Lebo opakovať cudzí názor dokáže aj papagáj.

A čo na úplný záver? Ja osobne som veľmi rád, že Emed podporuje kultúru, vzdelanie a šport v tomto regióne aj napriek tomu, že ešte sami od tohto regiónu nič nedostali. Som veľmi rád, že ich snahy sú priamo smerované a ich pomoc ide priamo konkrétnym projektom a na konkrétne účely a nie do vreciek tých, ktorí by im možno zaručili súhlas k ťažbe.
A mám zároveň jednu veľkú obavu. Že pre našu hlúposť Emed odtiaľto odíde a čo si môžem byť istý na viac ako 100%, keďže tu ložiská zlata sú, príde firma blízka nejakej politickej moci, ktorá sa nebude nikoho pýtať, vybaví všetky povolenia hneď, nebude nič kompenzovať, nebude riešiť následky, len sa jednoducho nabalí a jediné čo po nej zostane bude spúšť a prázdne ložiská.

Tak ak ste vydržali až do konca, skúste zmeniť svet tým, že začnete mať na veci vlastný názor a naučte to aj svoje deti.

Ak zaujalo, zdieľajte na:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »