alebo

Ako znechutiť a odradiť mladých fotografov

– ďakujeme, stačilo, nemáme záujem …

Hneď na začiatku tohoto článku musím upresniť jednu dôležitú vec:

Bol by som nesmierne rád, keby to, čo tu ďalej budem písať, bol čisto môj subjektívny názor. Nanešťastie tu však prezentujem názor mnohých fotografov.

Áno nanešťastie.

Nanešťastie pre samotný zmysel, ktorý by táto súťaž mala mať – a vo Zvolene ho nielen stratila, ale ide priamo proti nemu.

Nanešťastie pre všetkých začínajúcich fotografov.

Nanešťastie pre všetkých fanúšikov fotografie.

AMFO – výborný celoštátny projekt pre fotografov – vo Zvolene degradovaný

Ak sledujete moju stránku, všimli ste si určite už články o AMFO (amatérska fotografia). Táto celoštátna súťaž prebieha v troch kolách (okresné, krajské a celoštátne). Vždy som bol touto súťažou nadšený a to hlavne pre jej poslanie – umožniť amatérskym fotografom prezentovať svoje fotografie, stretávať sa, dozvedieť sa o nových trendoch a vzájomne sa spoznávať a učiť sa navzájom od ostatných – skúsenejších. Mal som radosť z toho, že tu existuje motivácia pre všetkých amatérskych fotografov, kde môžu naberať skúsenosti a rozvíjať sa vo svojom koníčku. Tešilo ma, že majú možnosť vystaviť svoje fotografie na verejných miestach (nefotia iba do šuflíka svojho stola) a môžu si tu vypočuť kritiku svojich fotografií (či už kladnú, alebo zápornú) a porovnať sa s ostatnými. Vždy som to bral ako povzbudenie pre začínajúcich mladých, aby sa niečo naučili, niekam sa posunuli a ďalej rozvíjali tento zaujímavý koníček.

Ak prídete na AMFO do Levíc (o tomto AMFO som písal aj tu), alebo do Piešťan, či iných miest – presne toto tam nájdete. Zažijete úžasnú akciu s vyhlasovaním výsledkov, veľkou návštevnosťou a obrovským množstvom mladých ľudí. Celé je to o rozhovoroch s porotou, nových známostiach, stretnutiach a povzbudení. Cítite nadšenie a radosť, vidíte množstvo fotografií, bavíte sa, obdivujete, diskutujete o chybách. Jednoducho niečo, na čo sa tešíte, čo vás povzbudí a chcete pri tom byť.

AMFO Zvolen – okresné kolo

Vyhodnotenie spojené so súťažou výtvarníkov. Účasť – odhadom 15 ľudí vrátane výtvarníkov (len samotný zvolenský klub má cca 20 členov). Vystavených cca 20 fotografií.
Vyhlásenie výsledkov.
V kategórii nad 21 rokov čiernobiela fotografia bola udelená iba tretia cena.
V kategórii nad 21 rokov farebná fotografia boli udelené zázračne 3 ceny (prečo zázračne čítajte v článku AMFO 2015 – okresné kolo Zvolen)

Kategória do 16 rokov – prihlásená jedna autorka, kategória do 21 rokov – prihlásená jedna autorka. Fotografie postupujú na hodnotenie do krajského kola.

Porota nikde, po 20 minútach rozhovoru so známymi odchádzate, začínajúci fotografi sú už preč dávno, čo by tam robili – 20 fotografií si pozreli pred vyhlásením, umiestnenie nemali, pravdepodobne ani fotografie im nevystavili a už vôbec sa im k nim nik nevyjadril. Nik sa nevyjadril ani k vystaveným, nič sa nedozvedeli, nič sa nenaučili, nič im to nedalo. Tým vyjadrením myslím “kompetentnú” porotu.

AMFO Zvolen – krajské kolo

Účasť odhadom 25 ľudí. Vystavených 48 fotografií.

Výsledky :
V kategórii do 16 rokov farebná fotografia udelená 3.cena.
V kategórii do 16 rokov čiernobiela fotografia cena nebola udelená.
V kategórii do 21 rokov farebná fotografia udelená 3.cena.
V kategórii do 21 rokov čiernobiela fotografia udelená 3.cena.
V kategórii nad 21 rokov farebná fotografia udelená cena bez poradia – inak nazvané udelenie 3.ceny.
V kategórii nad 21 rokov čiernobiela fotografia cena nebola udelená.

Porota samozrejme nikde, vyjadrenie k hodnoteniu nikde, jediný rozdiel oproti okresnému kolu – začínajúci autori nikde, fotografie od mladých autorov nikde …

Tak sa teda pýtam:
To Podpolianske osvetové stredisko nemá 2€, aby tým autorkám do 21 rokov v okresnom kole dalo aspoň jednu blbú čokoládu a jeden vytlačený papier za účasť?

Je taký problém vystaviť fotografie mladých autorov, aby ich to povzbudilo do ďalšej činnosti?

Kto dokáže v súťaži amatérov neudeľovať ceny a arogantne odignorovať poslanie súťaže bez toho, aby do nej niečo priniesol? A čo vôbec robí v takejto súťaži? Kto a prečo mu umožňuje vnášať do tejto osvetovej súťaže túto aroganciu a ignoráciu voči autorom?

Tuší ešte POS Zvolen čo znamená osvetové v ich názve?

AMFO Zvolen – nepočúvame, máme svoju pravdu a na názore nám nezáleží

Presne takto by sa dali definovať dôvody vzniknutej situácie. Už niekoľko rokov rozprávame, že táto cesta nie je v poriadu a malo by sa niečo zmeniť. Ešte pár rokov dozadu sa zúčastňoval súťaže ako porotca môj kolega. Vždy si našiel čas prísť na vyhodnotenie a porozprávať sa so súťažiacimi, vždy do letáku k akcii napísal zhodnotenie a povzbudivé slová. Potom sa však v porote začali objavovať porotcovia, ktorí si prišli posilňovať svoje ego a aroganciu. Už vtedy na to tento kolega upozorňoval a varoval, že týmto spôsobom to stratí zmysel. Ak vám porotca príde k fotkám a vyjadrí sa, že to je všetko o ničom (ten výraz tam padol iný) a nič nestojí za ocenenie, asi to nie je vhodný porotca pre osvetovú amatérsku súťaž. Dopadlo to tak, že tento kolega (inak všeobecne uznávaný porotca fotografických súťaží po celom Slovensku, dlhoročný fotograf a bývalý osvetár) odmietol porotcovanie v tejto súťaži, pretože sa nemienil podpísať pod tento spôsob hodnotenia.

Čo na to osveta vo Zvolene?

Dodnes sa smejeme nad slávnym vyjadrením: : “Ja budem už vystavovať iba kvalitu”

Zaujímavé, že z tej kvality sa v celoštátnom kole umiestňujú tak dve fotky ročne zo zvolenského výberu oproti cca 40-tim fotkám z iných krajov.

Zaujímavé, že fotky umiestnené na horných priečkach v iných súťažiach na Slovensku a v zahraničí nestoja v regióne Zvolen ani za vystavenie, nie to ešte za ocenenie.

Asi je niečo zhnité v POS zvolenskom.

Celé toto viedlo k tomu, že dlhoroční autori prestali do AMFO posielať svoje fotografie, noví autori nepribúdajú. Viď okresné kolo: Súťaže sa zúčastnilo 14 autorov. Budúci rok ich bude minimálne o 4 menej, ak sa nič nezmení.

AMFO Zvolen – ďakujeme, stačilo, nemáme záujem …

Toto je rozhodnutie autorov po tohoročnom zvolenskom ignoranstve. Po tomto ročníku jednoducho pretiekol pohár trpezlivosti a konkrétne Fotoklub v Detve dospel k rozhodnutiu, že je to strata času a zbytočné vyhadzovanie peňazí. Nanešťastie.

Aj napriek tomu sa všetci tešíme na celoštátne AMFO v Leviciach, ktorého sa určite zúčastníme všetci, komu sa bude dať. Rovnako ako každý rok. Tešíme sa na to, že zažijeme všetko to, k čomu je táto súťaž určená. A vezmeme tam aj mladých začínajúcich autorov. Tí si však budú musieť zvyknúť, že kým bude Zvolen pokračovať touto cestou, tak do tej doby bude celoštátne kolo bez ich fotiek a budú sa musieť učiť z hodnotenia fotiek mladých ľudí z iných regiónov (aj z fotiek, ktoré sú horšie ako ich vlastné a napriek tomu visia na celoštátnej výstave) Nanešťastie.

Môj názor

Na začiatok chcem upozorniť, že si plne uvedomujem koľko práce je za organizáciou a realizáciou takéhoto projektu. Sám mám skúsenosti s podobnými akciami a viem, že vždy sa nájde niečo, čo sa dá urobiť inak. Nijako nechcem znevažovať prácu, ktorú osveta odvádza. Taktiež tento článok nepíšem ako nejakú prvotnú reakciu. Už pár rokov o tomto hovoríme s kompetentnými a upozorňujeme na míňanie sa cieľa a následky. Každý ďalší ročník nám dáva za pravdu a aj napriek znižujúcemu záujmu verejnosti sa naďalej nehľadá návrat k podstate celej akcie.

Dôvod prečo píšem tento článok nie je zlosť, ani rozhorčenie, iba je mi to ľúto. Nie kvôli sebe. My starší fotografi sme zažili čokoľvek, zvykli sme si, že hodnotenia na súťažiach sú subjektívne a nemáme s tým problém. Pre nás je fotografovanie koníčkom a bude bez ohľadu na to, či existujú súťaže, alebo nie. Fotíme pre radosť a radi sa stretávame. Ak sa nám nepáči prístup v súťaži, tak sa nezúčastňujeme. Je fajn získať niekde ocenenie, ale oveľa viac sú pre nás naše priateľstvá.

Je mi však ľúto, ak niečo existuje a funguje a príde niekto, kto to odignoruje a zavádza si do toho vlastnú aroganciu s jediným následkom – zničiť zmysel a podstatu. Vždy budem akceptovať subjektívne rozhodnutie poroty, ktoré fotografie budú na prvých troch priečkach, ak to bude porota, ktorej ide o zmysel akcie, ktorá dokáže prísť na vyhodnotenie a vysvetlí svoje rozhodnutie, pomôže ostatným v ich rozvoji, poukáže na chyby a bude prínosom pre danú akciu.

V iných regiónoch je neustála snaha prilákať mladých a začínajúcich, udeľujú sa ceny navyše, zháňajú sa sponzori, zapájajú sa primátori a poslanci, ktorí si sami vyberú fotografiu na ocenenie od nich. Je vidieť, že pracovníci osvety majú o akciu záujem, zapájajú do nej verejnosť a robia nad rámec svojich povinností. Toto mi však už niekoľko rokov vo Zvolene chýba a mám dojem, že celá akcia je pre nich už iba nutnou povinnosťou. Neviem si to inak vysvetliť.

Preto chcem poprosiť POS Zvolen:

Ak vás to nebaví – nerobte to a nekazte svojim prístupom to, k čomu to má slúžiť.

Ak to chcete robiť inak – vytvorte si vlastnú súťaž, za vlastné súkromné financie a robte si ju po svojom.

A nedá mi ešte jedna vec (nesúvisiaca s AMFO) – pri organizovaní XX. ročníka PMOF ste sa hrdili tým, že ste vyhodnotenie zorganizovali bez sponzorov – prepáčte, ale toto v dnešnej dobe nie je na búchanie sa do pŕs, ale na smutné zamyslenie sa.

Na záver

Neviem si predstaviť amatérsku súťaž, napríklad beh, kde by sa porota rozhodla, že tí čo dobehli ako prví traja nedostanú cenu, lebo sa im nepáčil štýl ich behu a posledných 20 bežcov by vyškrtli zo zoznamu a povedali im, aby ani nebehali, lebo behajú zle. Myslím, že zámerom je povzbudiť a poradiť posledným ako na to. Lenže …

Nakoniec fotky 13 ročnej autorky (Ľadová krása), ktoré podľa poroty nestoja ani za vyvesenie. Názor si spravte sami.

IMG_4549

IMG_4552

IMG_4553

IMG_4557

 

Ak zaujalo, zdieľajte na:

Komentár k “AMFO 2016 – okresné a krajské kolo Zvolen

  1. Vieme všetci, že pri fotografii je okrem iného dôležitý aj uhol pohľadu. S článkom v princípe súhlasím a o porotcoch viem, že sú to vysoko kvalifikovaní odborníci na fotografiu, s výbornými dielami (fotografie, výstavy, knihy…) a so schopnosťami jej využitia pre komerčné účely. Majú svoj vyprofilovaný názor, pohľad na fotografiu. Len ten uhol pohľadu na AMFO je u nich a organizátora iný a minul sa účelu. Nie “hýbať dejinami svetovej fotografie” a regionálne súťaže posunúť na jej úroveň, ale podporiť súčasných, nových a začínajúcich mladých autorov (viď propozície) v ich záujmovej tvorivej činnosti. Bol som 12 rokov členom Poradného zboru pre fotografiu pri Národnom osvetovom centre v Bratislave, kde sa tvorili propozície súťaže AMFO a tento princíp bol stále prvoradý.
    A ako na to? Netreba byť uzavretý vo svojej ulite, ale sa porozhliadnuť trochu po tom malom Slovenskom svete a keď nie vymyslieť, tak aspoň odpozorovať niektoré aktivity, ktoré sa robili a robia pre amatérskych fotografov v iných zariadeniach aj bez nároku na veľké peniaze. Ešte stále platí, že všetko je v ľuďoch.
    Čo sa týka účasti mladých autorov je zrejmé, že v súčasnosti majú široké spektrum záujmov, ale fotografia je pre jej dostupnosť a technickú kvalitu obľúbeným záujmom. Len treba tých mladých autorov nájsť, podchytiť, dovzdelať a vytvoriť podmienky na prezentáciu – jednoducho, robiť osvetovú činnosť.
    (Napr. LDM Zvolen, ktoré robí každoročne súťaž a výstavu mladých fotografov na tému “Les” pre dve kategórie (základné a stredné školy), v ostatnom ročníku poslalo do súťaže 440 autorov 1285 fotografií).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »